Coaching Prowokatywny

„Jest dla mnie zagadką, dlaczego ludzie traktują swoją pracę tak piekielnie poważnie.”

 Albert Einstein

Nauka jazdy

„Miałem niezwykłego nauczyciela nauki jazdy samochodem.  Jestem ogromnie wdzięczny za umiejętności i do dzisiaj wspominam z uśmiechem jego skuteczny styl uczenia. Szczególnie pamiętam jedno zdarzenie. Na początku trzeciej albo czwartej lekcji próbowałem uruchomić silnik, żebyśmy mogli wyjechać „na miasto”. Kiedy trzeci raz z rzędu silnik samochodu zgasł przypomniałem sobie te historie o zepsutych sprzęgłach w  samochodach do nauki jazdy i pomyślałem, że niepotrzebnie się męczę, bo ja robię wszystko dobrze tylko samochód jest popsuty. Opowiedziałem o tym Sławkowi Moszczyńskiemu (tak nazywa się mój instruktor) i zapytałem: Może ten samochód jest popsuty? Jakież było moje zdziwienie i ulga kiedy powiedział: „Tak masz rację, jest popsuty.” A po sekundzie dodał: ”Za każdym razem jak do niego wsiadasz.” To była szybka lekcja. Moja odpowiedzialność uczyć się, jego dbać o samochód. On swoją robił z pełnym zaangażowaniem a ja… od tamtej pory naprawdę skupiałem się na tym co należało do mnie i zależało ode mnie. Dziękuję.”

 

AssociationForProvocativeTherapyLogo

Styl prowokotywny jest potężną mieszanką odważnego humoru, kreatywności,  konfrontacji, empatii i życzliwości. Przypomina radosne droczenie i przekomarzanie się przyjaciół. Angażuje emocje do zmiany. Demaskuje stereotypy, nierealistyczne założenia i fałszywe przekonania. Sprawia, że ogląda się problemy z innej perspektywy, często w zupełnie nowym świetle.

 

Coaching Prowokatywny

Coach prowokotywny wykorzystuje naturalną dla klienta reakcję na wyzwanie. Klienci mogą oczekiwać od coachingu prowokatywnego, że:

  1. Nauczą się dystansować a nawet w zdrowy sposób śmiać z własnych problemów.
  2. Samodzielnie znajdą nowe rozwiązania sprzeciwiając się „szalonemu” coachowi prowokatywnemu.
  3. Poznają i zaakceptują te części siebie, o których bali sie rozmawiać.
  4. Spojrzą na życie bardziej realistycznie.
  5. Staną się bardziej asertywni, nawet jeśli świadomie się o to nie starają.
  6. Odkryją moc i siłę którą blokował lęk.
  7. Przestaną szukać wyjaśnień, a zaczną pracować nad zmianą.
  8. Zaczną szukać rozwiązań tam gdzie .

Klienci doświadczają relacji z coachem / terapeutą prowokatywnym jako niezwykłej przygody.

 

Terapia Prowokatywna

Terapeuta używa humoru, by zarówno uwrażliwić, jak i odwrażliwić klienta na stwarzające problemy wzorce poznawcze, emocjonalne oraz wzorce zachowań. Klient jest prowokowany przez terapeutę, by:

  • Przejawiać samouznanie – werbalnie i niewerbalnie.
  • Zachowywać się adekwatnie zarówno w działaniach, jak i w związkach.
  • Chronić się realistycznie.
  • Angażować się w realistyczne testowanie rzeczywistości psychospołecznej i uczyć się rozróżnień niezbędnych do reagowania w elastyczny sposób. Percepcja ogólna prowadzi do zgeneralizowanych, stereotypowych reakcji, rozróżnienia percepcyjne prowadzą do reakcji elastycznych, dostosowanych.
  • Angażować się w wiążące się z ryzykiem zachowania w relacjach osobistych, a szczególnie spontanicznie i bezpośrednio okazywać ważnym dla siebie osobom swoje rzeczywiście przez siebie doświadczane uczucia i czułość. Najtrudniejszymi słowami w związkach są zwykle „Potrzebuję cię, tęsknię za tobą, zależy mi na tobie” — wyrazy oddania innym. („Provocative Therapy” Frank Farrelly, Jeff Brandsma.)

 

Zobacz też Coaching Ericksonowski